EKSPRESOWA SZARLOTKA

dnia

Przepis na szybką szarlotkę dla zabieganych 🙂

Składniki :

200 g mąki orkiszowej jasnej lub pszennej

200 g kaszy mannej

50 g cukru trzcinowego

Cukier z prawdziwą wanilią opakowanie

2 łyżeczki proszku do pieczenia

Łyżeczka cynamonu

9 średnich jabłek, najlepiej kwaśnych

150 g masła klarowanego w kostce

Wykonanie:

  • Jabłka myjemy, obieramy, wycinamy gniazda nasienne i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Dodajemy cynamon i mieszamy. Dzielimy jabłka na 2 równe porcje.
  • W misce umieszczamy suche składniki : mąkę, kaszę manną, cukier, cukier z wanilią i proszek do pieczenia. Dzielimy suche składniki na 3 równe porcje.
  • Przygotowujemy tortownicę (średnica 24 cm) lub małą blaszkę, wykładamy papierem do pieczenia i układamy warstwowo pierwszą porcję suchych składników, połowę jabłek, drugą porcję suchych składników, pozostałe jabłka i ostatnią porcję suchych składników. Na wierzch układamy plasterki masła klarowanego. Masło warto umieścić na 15 minut w zamrażarce, wtedy będzie się lepiej kroiło.
  • Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180  °C opcja góra-dół przez 55-60 minut*
  • Pozostawić do całkowitego wystygnięcia.

*Podczas pieczenia może się zdarzyć, że masło nam trochę wycieknie, więc warto tortownicę umieścić na blaszce do pieczenia. Ja włożyłam moją tortownicę do formy silikonowej na tartę, żeby w razie czego masło się nie rozlało po piekarniku. Najlepiej użyć do pieczenia blaszki lub głębokiej formy ceramicznej na zapiekanki, wtedy masło nam się nie rozleje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.